17 czerwca 2023 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki w sprawie świadectw, dyplomów i innych druków.
Najważniejsze zmiany
W stosunku do dotychczasowego rozporządzenia najważniejsze zmiany dotyczą wzorów świadectw szkolnych promocyjnych, świadectw ukończenia szkoły oraz arkuszy ocen dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych, w których nie ma już nazw przedmiotów. Przy wpisywaniu nazw przedmiotów w ww. dokumentach szkoły muszą uwzględnić kolejność przedmiotów przyjętą w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły.
W rozporządzeniu znalazły się też zmiany dotyczące legitymacji szkolnych. Zgodnie ustawą o aplikacji mObywatel szkoły będą zobowiązane do wydawania uczniom legitymacji także w postaci dokumentu mobilnego. mLegitymacja szkolna będzie wydawana na wnioske rodziców niepełnoletniego ucznia lub pełnoletniego ucznia (§ 6. 3).
W rozporządzeniu zrezygnowano też z określania wzoru legitymacji szkolnej i legitymacji przedszkolnej dla dzieci niepełnosprawnych w postaci papierowej.
Rozporządzenie przewiduje utrzymanie dotychczasowych e-legitymacji przedszkolnych i e-legitymacji szkolnych. Chodzi o dokumenty w formie prostokątnej, plastikowej karty, wielkości karty kredytowej.
Ułatwienia dla szkół w dostosowaniu się do nowych przepisów
W celu ułatwienia szkołom dostosowania się do nowych przepisów, w tym przede wszystkim wydawania świadectw szkolnych promocyjnych i świadectw ukończenia szkoły w bieżącym roku szkolnym, przepisy przejściowe przewidują, że:
- świadectwa szkolne promocyjne szkoły podstawowej i szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy mogą być wydawane na blankietach i drukach wyprodukowanych na podstawie przepisów dotychczasowych i według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, do czasu wyczerpania zapasów tych blankietów i druków. To oznacza, że w bieżącym roku szkolnym można wydawać świadectwa szkolne promocyjne i świadectwa ukończenia szkoły według wzorów określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków (Dz. U. poz. 1700, z późn. zm.);
- świadectwa szkolne promocyjne liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia mogą być wydawane według wzorów określonych w przepisach dotychczasowych, w stosunku do uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie w tych szkołach przed 1 września 2022 r., tj. w stosunku do uczniów, którzy rozpoczęli kształcenie przed wprowadzeniem do ramowych planów nauczania poszczególnych typów szkół przedmiotów: historia i teraźniejszość, biznes i zarządzanie oraz język łaciński. To oznacza, że w bieżącym roku szkolnym tylko świadectwa szkolne promocyjne dla uczniów klasy I liceum ogólnokształcącego, technikum i branżowej szkoły I stopnia są wydawane według wzorów określonych w nowym rozporządzeniu.
Istotne jest, by przy wpisywaniu na świadectwach szkolnych promocyjnych nazw przedmiotów brać pod uwagę kolejność przyjętą w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół dla danego typu szkoły, uwzględniając przedmioty, które uczeń realizował w danym roku szkolnym; - świadectwa ukończenia szkoły w bieżącym roku szkolnym mogą być wydawane według wzorów określonych w rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej z dnia 27 sierpnia 2019 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków.
Również w przypadku legitymacji w rozporządzeniu przewidziano przepisy przejściowe. Zgodnie z nimi do 12 lipca 2024 r. przedszkola i szkoły będą mogły jeszcze wydawać legitymacje przedszkolne i legitymacje szkolne również w dotychczasowej postaci papierowej, a e-legitymacje według dotychczasowego wzoru. Od dnia 13 lipca 2024 r. wszelkie dokumenty publiczne, których wzory zostały określone w projektowanym rozporządzeniu, będą musiały być wydawane zgodnie z przepisami projektowanego rozporządzenia.
Legitymacje przedszkolne i legitymacje szkolne oraz e-legitymacje wydane do dnia 12 lipca 2024 r. zachowają ważność do czasu zakończenia realizacji przez dziecko wychowania przedszkolnego lub zakończenia przez ucznia nauki w danej szkole.
Podstawa prawna:
Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wiadomosci
17-06-2023