Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
Tekst jednolity ustawy Prawo oświatowe - 2021
zdjecie_aktualnosci
Dodatkowe zajęcia wspomagające w szkole – pytania i odpowiedzi MEiN
zdjecie_aktualnosci
Zapraszamy na szkolenia!


Czy można wręczyć nauczycielowi wypowiedzenie przed zatwierdzeniem arkusza organizacyjnego?
zdjecie_aktualnosci

Wiemy, że dla nauczyciela nie starczy godzin, czy tym samym można wręczyć nauczycielowi wypowiedzenie przed zatwierdzeniem arkusza?

TAK, ale… Nie ma przepisu prawa co do tego, że dyrektor może wręczyć wypowiedzenie bez zatwierdzonego arkusza i nie ma przepisu prawa co do tego, że dyrektor może wręczyć wypowiedzenie dopiero po zatwierdzeniu arkusza. 

Aby dyrektor mógł wręczyć wypowiedzenie stosunku pracy z przyczyn określonych w art. 20 ust. 1 pkt 2 KN muszą zajść przesłanki określone w tym przepisie. Przesłanki te zachodzą obiektywnie, bez względu na to, czy arkusz zostanie zatwierdzony czy nie. 

Przepisy prawa nie określają, czy w przypadku zastosowania art. 20 KN dyrektor szkoły musi mieć zatwierdzony arkusz przez organ prowadzący szkołę, czy też wystarczy, że posiada wiedzę, że dla nauczyciela nie będzie odpowiedniej liczby godzin.

Podstawą do stwierdzenia, że zachodzą te przesłanki jest arkusz organizacji opracowany przez dyrektora do 21 kwietnia. Jeśli organ nie zatwierdzi arkusza, to oczywiście mocno skomplikuje to ewentualną sytuację procesową dyrektora.

Ale… za termin zatwierdzenia arkusza odpowiada organ, a nie dyrektor. Dyrektor oddaje arkusz do 21.04., a czynności kadrowe musi podjąć do 31.05, wcześniej opiniując w związkach. W przypadku braku informacji z organu o zatwierdzeniu arkusza dyrektor musi jednak podjąć decyzję o wręczeniu wypowiedzenia. Brak takiej decyzji spowoduje, że konsekwencje jako pracodawca poniesie dyrektor szkoły zaś skutki finansowe – organ prowadzący. 

Zatwierdzenie arkusza to czynność czysto administracyjna, nie ma nic do skuteczności wypowiedzenia. 

Formalnie treść arkusza lub aneksu do arkusza nie wywołuje skutków w sferze prawa pracy. Jeżeli jednak sąd stwierdzi inaczej, to wszelkie skutki z tym związane obciążają organ. Oczywiście od wyroku sądu zawsze można się odwołać.

 

 

 

Dariusz Skrzyński

23-03-2021

 

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Zaruby 6A lok. 32
 
Telefony

logo