Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
Odpowiedzi MEiN na pytania dotyczące ograniczenia funkcjonowania szkół od 24.10 do 8.11.2020
zdjecie_aktualnosci
Zawieszenie zajęć w klasach IV-VIII SP i SPP - komunikat MEiN
zdjecie_aktualnosci
Zatrudnienie jedynego pracownika niepedagogicznego


Awans zawodowy nauczyciela – rozpoczęcie stażu w roku szkolnym 2020/2021
zdjecie_aktualnosci

 

Z początkiem roku szkolnego wiąże się m.in. rozpoczęcie ścieżki awansu zawodowego nauczycieli. Kto i kiedy może rozpocząć staż „awansowy” w nowym roku szkolnym 2020/2021?

 

Nauczyciel nieposiadający stopnia awansu zawodowego uzyskuje stopień nauczyciela stażysty z dniem zatrudnienia w szkole/przedszkolu/placówce. Staż takiego nauczyciela  zostaje otwarty „automatycznie”, tj. bez składania wniosku.

"Art. 9a. KN

Osoba nieposiadająca stopnia awansu zawodowego z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela stażysty, z zastrzeżeniem ust. 3." 

 

Muszą być jednak spełnione trzy warunki dotyczące zatrudnienia, tj. nauczyciel powinien zostać zatrudniony:

  • z początkiem roku szkolnego, nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, czyli w roku szkolnym 2020/2021 nie później niż do 15 września 2020 roku;

"Art. 9d. KN

  1. Nauczyciel rozpoczyna staż z początkiem roku szkolnego, nie później jednak niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, na swój wniosek skierowany do dyrektora szkoły, z tym że nauczyciel stażysta rozpoczyna staż bez złożenia wniosku. 
  2. W przypadku nawiązania stosunku pracy po upływie terminu, o którym mowa w ust. 1, nauczyciel nie rozpoczyna stażu do końca tego roku szkolnego."
  • w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć;

"Art. 3. KN

Ilekroć w ustawie jest mowa o:

1) nauczycielach bez bliższego określenia – rozumie się przez to nauczycieli, wychowawców i innych pracowników pedagogicznych zatrudnionych w przedszkolach, szkołach i placówkach wymienionych w art. 1 ust. 1

3) stażu – rozumie się przez to okres zatrudnienia nauczyciela w przedszkolach, szkołach i placówkach oraz innych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w art. 1 ust. 1 oraz ust. 2 pkt 2, w wymiarze co najmniej 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć, rozpoczętego i realizowanego w trybie i na zasadach określonych w przepisach rozdziału 3a, z tym że w przypadku nauczycieli, o których mowa w art. 9e ust. 1–3, równoważny z odbywaniem stażu jest odpowiednio okres zatrudnienia na tych stanowiskach lub czas urlopowania lub zwolnienia z obowiązku świadczenia pracy;"

  • zgodnie z kwalifikacjami, a w sytuacjach szczególnych z możliwością zdobycia przygotowania pedagogicznego podczas trwania stażu.

"Art. 10 KN

  1. W szczególnych przypadkach uzasadnionych potrzebami szkoły z osobą, o której mowa w ust. 2, legitymującą się wymaganym poziomem wykształcenia, lecz nieposiadającą przygotowania pedagogicznego, dopuszczalne jest nawiązanie stosunku pracy, o ile osoba ta zobowiąże się do uzyskania przygotowania pedagogicznego w trakcie odbywania stażu. W przypadku gdy nauczyciel w ciągu pierwszego roku pracy w szkole nie uzyska przygotowania pedagogicznego z przyczyn od niego niezależnych, z nauczycielem może być zawarta umowa o pracę na kolejny jeden rok szkolny. Staż wymagany do ubiegania się o awans na stopień nauczyciela kontraktowego przedłuża się do czasu uzyskania przygotowania pedagogicznego."

 

Inaczej jest w sytuacji podjęcia pracy w szkole przez nauczyciela akademickiego. Regulują to przepisy art. 9a ust. 3, 4 i 5  Karty Nauczyciela. I  tak, np. nauczyciel akademicki legitymujący się co najmniej trzyletnim okresem pracy w szkole wyższej uzyskuje z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole stopień nauczyciela kontraktowego, a nauczyciel akademicki, posiadający stopień naukowy oraz legitymujący się co najmniej 5-letnim okresem pracy w szkole wyższej, z dniem nawiązania stosunku pracy w szkole uzyskuje stopień nauczyciela mianowanego.

 

Nauczyciel kontraktowy może otworzyć staż na stopień nauczyciela mianowanego z początkiem roku szkolnego 2020/2021 nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, tj. nie później niż 15 września 2020 r., pod warunkiem, że:

  • jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć;
  • jest zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami;
  • przepracował w szkole/przedszkolu/placówce co najmniej dwa lata od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego;

"Art. 9d. KN

  1. Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego."
  • złoży wniosek do dyrektora szkoły/placówki o otwarcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego (art. 9d ust. 1 i ust. 2 KN).

 

Nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego z początkiem roku szkolnego 2020/2021 nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć, tj. nie później niż 15 września 2020 roku,  jeżeli:

  • jest zatrudniony w wymiarze co najmniej ½ obowiązkowego wymiaru zajęć;
  • jest zatrudniony zgodnie z kwalifikacjami;
  • przepracował w szkole/przedszkolu/placówce co najmniej rok od dnia nadania stopnia nauczyciela mianowanego (art. 9d ust. 4 KN);
  • złoży wniosek do dyrektora szkoły/placówki o otwarcie stażu na stopień nauczyciela dyplomowanego (art. 9d ust. 1 i ust. 2 KN).

 

Wskazane wyżej terminy wynikają z obowiązujących przepisów prawnych. Awans zawodowy nauczycieli regulują: ustawa z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 2215) oraz rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 26 lipca 2018 r. w sprawie uzyskiwania stopni awansu zawodowego przez nauczycieli (Dz. U. z 2018 r. poz. 1574), ze zmianami z  23 sierpnia 2019 roku (Dz. U. z 2019 r., poz. 1650). Przepisy te nie określają jednak sposobu liczenia terminów dotyczących awansu, dlatego też w tym celu należy zastosować przepisy Kodeksu Cywilnego – art.11§1, art.11§1, art. 115:

"Art. 111. KC

§ 1. Termin oznaczony w dniach kończy się z upływem ostatniego dnia. 

§ 2. Jeżeli początkiem terminu oznaczonego w dniach jest pewne zdarzenie, nie uwzględnia się przy obliczaniu terminu dnia, w którym to zdarzenie nastąpiło."

 

"Art. 115. KC (nie dotyczy omawianych terminów w bieżącym roku szkolnym)

Jeżeli koniec terminu do wykonania czynności przypada na dzień uznany ustawowo za wolny od pracy lub na sobotę, termin upływa następnego dnia, który nie jest dniem wolnym od pracy ani sobotą."

 

 

Podstawa prawna:

  

Jadwiga Osińska

2020-09-05

 

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Zaruby 6A lok. 32
 
Telefony

logo