Ministerstwo Cyfryzacji uruchomiło przetarg na zakup urządzeń elektronicznych, które trafią do szkół już w roku szkolnym 2025/2026, celem wyrównania poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne i wyrównania szans edukacyjnych.
Jaki sprzęt trafi do szkół?
- 404 250 laptopów,
- 110 250 laptopów przeglądarkowych,
- 220 500 tabletów.
W sumie 735 tysięcy urządzeń.
Najczęstsze pytania i odpowiedzi
Ministerstwo Cyfryzacji udzieliło odpowiedzi na pojawiające się pytania:
- Jakie szkoły otrzymają sprzęt i jak będzie on rozdzielany?
Szkoły do objęcia wsparciem oraz liczba poszczególnych rodzajów sprzętu, które do nich trafią, zostały określone przez Ministra Edukacji m.in. na podstawie danych zbieranych przez MEN za pośrednictwem ankiet. - Czy będzie prowadzony jeden przetarg na cały kraj?
Dla wspierania konkurencji, zamówienie zostało podzielone na trzy główne części, odpowiednio dla laptopów, laptopów przeglądarkowych i tabletów. Dodatkowo, postępowania wykonawcze zostaną podzielone na co najmniej 73 podregiony (według klasyfikacji GUS NUTS 3). - Jak będzie zapewnione, że zakupiony sprzęt będzie miał odpowiednie parametry, aby nadawał się do wykorzystania w celach edukacyjnych?
Sprzęt zakupiony w ramach postępowania będzie spełniał standardy określone przez Ministra Edukacji w rozporządzeniu z 19 lutego 2025 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania. - Jakie dokładnie zadania KPO są realizowane?
Zakup sprzętu realizuje wskaźnik C15G „Nowe komputery przenośne (laptopy i laptopy przeglądarkowe) oraz tablety do dyspozycji uczniów” w ramach inwestycji C2.1.2 „Wyrównanie poziomu wyposażenia szkół w przenośne urządzenia multimedialne - inwestycje związane ze spełnieniem minimalnych standardów sprzętowych”. - Kiedy komputery trafią do szkół?
Sprzęt zostanie przekazany do szkół niezwłocznie po podpisaniu umów wykonawczych z Wykonawcami przetargu, tj. w roku szkolnym 2025/2026. - Czy sprzęt zostanie przekazany na własność uczniów?
Nie. Sprzęt zostanie przekazany na własność organów prowadzących szkoły i będzie używany przez uczniów w szkołach. Natomiast w wyjątkowych sytuacjach szkoła będzie mogła użyczyć uczniowi sprzęt, zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie regulacjami określonymi przez szkołę. - Jaka jest rola organów prowadzących szkołę w tym działaniu?
Organy prowadzące szkołę będą podpisywały umowę z Ministrem Cyfryzacji, przekazującą im nieodpłatnie sprzęt na własność. - Czy to działanie wiąże się z kosztami po stronie szkół/ organów prowadzących szkołę?
Nie. Sprzęt zostanie przekazany do szkół/ organu prowadzącego szkołę nieodpłatnie. - Kto realizuje przetarg na zakup sprzętu?
Postępowanie zakupowe realizuje w imieniu i na rzecz Ministra Cyfryzacji Centrum Obsługi Administracji Rządowej. - Kto będzie kontaktował się z organem prowadzącym szkołę, aby podpisać umowy?
Tę część procesu koordynuje w imieniu Ministra Cyfryzacji Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa – Państwowy Instytut Badawczy.
Źródło:
- strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji:
14-05-2025