Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
Nieobowiązkowe prace domowe - jak wspierać samodzielną naukę uczniów?
zdjecie_aktualnosci
Drugi rok przygotowania do zawodu nauczyciela
zdjecie_aktualnosci
Oswiatowo.pl


Autozapis do PPK od 1 kwietnia 2023 r. Obowiązek informacyjny pracodawcy.
zdjecie_aktualnosci

Przypominamy, że z dniem 1 stycznia 2023 r. wszedł w życie przepis art. 23 ust. 6 ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, dotyczący automatycznego wznowienia wpłat do PPK.

Zgodnie z nim, co 4 lata, od dnia 1 kwietnia, pracodawca dokonuje wpłat za uczestnika PPK, który wcześniej  złożył deklarację z rezygnacją z dokonywania wpłat, chyba że uczestnik PPK ponownie zrezygnuje z dokonywania wpłat do PPK, składając pracodawcy nową deklarację z rezygnacją. 

Pracodawca nie musi uzyskać zgody pracownika, aby zapisać go do PPK.

 

Obowiązek informacyjny pracodwacy!

Pracownicy, którzy zrezygnowali z udziału w programie powinni zostać poinformowani przez pracodawcę do 28 lutego 2023 r. o ponownym autozapisie. Obowiązek informacyjny należy wykonać w stosunku do osób zatrudnionych:

  • które ukończyły 18 r. ż. ale nie ukończyły 55 r. ż., które złożyły deklaracje z rezygnacją w wyniku czego nie mają naliczanych i odprowadzanych wpłat,
  • w wieku 55-70 lat., które złożyły deklarację z rezygnacją i nie mają naliczanych i odprowadzanych wpłat ( osoby te nie podlegają autoazpisowi, ale pracodawca ma obowiązek poinformować tych pracowników, że wpłaty do PPK - w ramach ponownego autozapisu - będą dokonywane tylko na wniosek tego pracownika, jeśli wniosek ten zostanie złożony do ostatniegodnia lutego). Ukończenie 55. roku życia liczy się na dzień przed 1 kwietnia 2023 r.

Deklaracja rezygnacji, która wpłynie przed 1 marca 2023 r., nie będzie obowiązywała od 1 kwietnia 2023 r.

 

W załączeniu zamieszczamy wzory, które należy przekazać pracownikom:

  • Informację o wznowieniu dokonywania wpłat do PPK - przygotowane przez www.mojeppk.pl (j. polski, angielski i ukraiński)
  • Nowy wzór deklaracji rezygnacji z naliczania wpłat do PPK - WAŻNE!!! Deklaracja z rezygnacją będzie ważna tylko wtedy, gdy dokument ten zostanie złożony w formie pisemnej,

 

oraz linki, do ulotek informacyjnych, które warto przekazać pracownikom przypominające podstawowe zasady uczestniczenia w Pracowniczych Planach Kapitałowych oraz zasady autozapisu w j. polski, angielskim i ukraińskim:

 

25-01-2023 

 

Pliki do pobrania:
Download this file (DEKLARACJA REZYGNACJI.docx)DEKLARACJA_REZYGNACJI[ ]359 kB
Download this file ([wzor] Informacja o wznowieniu dokonywania wplat do PPK .docx)INFORMACJA_PL[ ]17 kB
Download this file ([wzor] informacja o wznowieniu dokonywania wplat do PPK_EN.docx)INFORMACJA_ANG[ ]9 kB
Download this file ([wzor] Informacja o wznowieniu dokonywania wplat do PPK_UKR.docx)INFORMACJA_UKR[ ]9 kB
ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo