1 marca ruszył nabór do programu "Poznaj Polskę 2022". MEiN przygotował odpowiedzi na pojawiające się pytania:
Od kiedy można organizować wycieczkę?
Wycieczka może zostać zrealizowana po podpisaniu umowy/porozumienia pomiędzy organem prowadzącym szkołę a Ministerstwem Edukacji i Nauki, ponieważ tylko koszty poniesione od dnia zawarcia umowy do dnia 24 czerwca 2022 r. są kosztami kwalifikowanymi.
Co znaczy 150 zł na dobę?
Oznacza to, że wysokość dofinansowania kosztów zakwaterowania i wyżywienia nie może przekroczyć 150 zł na jednego uczestnika dziennie. Koszty pozostałe tj. koszty przejazdu, bilety wstępu, usługa przewodnicka oraz ubezpieczenie uczestników wyjazdu nie wliczają się w ten limit.
Czy jedno dofinasowanie obejmuje tylko jedną klasę?
Jedno dofinasowanie nie jest przyznawane na klasę, lecz na wycieczkę. W wycieczce mogą wziąć udział dzieci z różnych klas w ramach grupy wiekowej. Maksymalna ilość uczestników wyjazdu nie została wyznaczona.
Ile osób minimalnie może wziąć udział w przedsięwzięciu?
Wycieczka może zostać zorganizowana pod warunkiem udziału co najmniej 10 uczniów.
Czy wycieczkę może zorganizować biuro podróży?
Wycieczka może zostać zorganizowana przez podmiot zewnętrzny (biuro podróży).
Co to jest wkład niefinansowy?
Wkładem niefinansowym może być np. własny autokar lub praca osoby (nauczyciel, opiekun), która ma uprawnienia przewodnickie. We wniosku należy wycenić wartość wkładu niefinansowanego.
Czy w ramach wycieczki można odwiedzić punkty spoza listy?
Tak, w ramach wycieczki można odwiedzić punkty spoza listy, jednakże w ramach wycieczki dofinansowanej przez MEiN muszą być zrealizowane punkty edukacyjne wskazane przez MEiN w liczbie odpowiadającej długości trwania wycieczki (jednodniowa – co najmniej 2 pkt; dwudniowa – 4 pkt; trzydniowa – 6 pkt).
Czy wycieczka może trwać dłużej niż 3 dni?
Tak, w takim przypadku, koszty związane z pobytem ponad 3 dni (np. dodatkowe koszty noclegów, zakwaterowania) muszą zostać pokryte ze środków własnych. Koszty przejazdu (powrotnego) można zaliczyć do kosztów kwalifikowanych wycieczki.
Czy zakresy tematyczne mogą się mieszać?
Tak, można jedną wycieczkę zorganizować w ramach różnych obszarów tematycznych.
Czy wkład własny może wynieść więcej niż 20 %?
Tak. Wysokość wkładu własnego musi wynosić co najmniej 20 % całkowitego kosztu wycieczki, co oznacza, że może on być większy (np. kwota dofinasowania 50%, kwota wkładu własnego 50%).
Czy wkład własny może być finansowany przez wpłaty rodziców?
Tak, wkład własny może być zapewniony w formie wpłat rodziców dzieci, które będą uczestniczyć w wycieczce.
Czy dowodem rozliczenia może być paragon zamiast faktury?
Dowodem księgowym dokumentującym poniesienie wydatku jest faktura VAT wystawiona na organ prowadzący szkołę, który odpowiada przed MEiN za wydatkowanie dotacji.
Czy można dodawać jeszcze punkty edukacyjne do list „Poznaj Polskę”?
Prosimy o wysłanie wiadomości e-mail na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. . Punkty edukacyjne po weryfikacji i zatwierdzeniu będą sukcesywnie dodawane do listy punktów edukacyjnych.
2-03-2022