W ostatnich latach wzrasta liczba dzieci cudzoziemców oraz obywateli polskich powracających z zagranicy. Po powrocie często u ich dzieci występują trudności adaptacyjne związane z posługiwaniem się językiem polskim oraz koniecznością odnalezienia się w innych warunkach szkolnych i środowiskowych niż na obczyźnie.
NIK zbadała, jak przebiegał ten proces w latach szkolnych 2017/18 do 2019/20. Swoje wnioski przekazał w komunikacie "NIK o kształceniu dzieci cudzoziemców i obywateli polskich powracających do kraju” z dnia 8 września 2020 r. Informuje w nim m.in, że 23% rodziców uczniów cudzoziemców, którzy uczestniczyli w badaniu kwestionariuszowym, podało, że ich dzieci doświadczają zachowania nietolerancyjnego w szkole sporadycznie, natomiast 4% respondentów stwierdziło, że są one częste. Co więcej w czterech szkołach wystąpiły udokumentowane przypadki nietolerancji wobec uczniów cudzoziemców.
Zjawiskom, które wskazał NIK, jest niepokojące, dlatego wskazane jest zadbanie o kształcenie u dzieci postaw tolerancyjnych i akceptacji, które pozwolą na lepszą adaptację dzieci obcokrajowców w polskich szkołach. Tym samym zapraszamy do zapoznania się naszą propozycją e-lekcji dedykowanych uczniom, które m.in. pozwolą uczniom zrozumieć jak działają uprzedzenia i jaki mają efekt:
Proponowane pozycje na pewno okażą się pomocne w budowaniu pozytywnych postaw u uczniów.
Zespół ECRK
08-12-2020