Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
E-doręczenia w jednostkach oświatowych – od 1 stycznia 2025 r.
zdjecie_aktualnosci
Kontrola planowa realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych – jak się do niej przygotować?
zdjecie_aktualnosci
Informacja MEN ws. realizacji programu Podróże z Klasą na terenach dotkniętych powodzią


Zajęcia z wychowawcą i istotne problemy społeczne
zdjecie_aktualnosci

Od roku szkolnego 2020/2021 nauczyciele-wychowawcy szkół podstawowych jak i ponadpodstawowych na lekcjach wychowawczych zobligowani są realizować treści dotyczące zdrowia, klimatu, ochrony środowiska, finansów i prawa. Minister Edukacji Narodowej rozporządzeniem z dnia 3 czerwca 2020 r. wprowadził stosowane zmiany w rozporządzeniu w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół.

Tym samym § 2 ust. 1 w punkcie 1 litera c wskazuje, że ramowy plan nauczania określa tygodniowy wymiar godzin dla uczniów poszczególnych klas na realizację zajęć z wychowawcą, w szczególności zajęć dotyczących istotnych problemów społecznych: zdrowotnych, prawnych, finansowych, klimatycznych i ochrony środowiska.


§ 2. 1. Ramowy plan nauczania określa:

1)  tygodniowy, a w przypadku szkół prowadzących zajęcia w formie zaocznej – semestralny, wymiar godzin dla uczniów poszczególnych klas lub semestrów w danym typie szkoły przeznaczonych na realizację:

a)  obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego, w toku których odbywa się edukacja wczes-noszkolna, nauczanie przedmiotów lub bloków przedmiotowych, o których mowa w § 4 ust. 2,

b)  obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego obejmujących obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia w zawodzie, prowadzone w oparciu o podstawę programową kształcenia w za- wodzie szkolnictwa branżowego, oraz zajęcia, o których mowa w § 4 ust. 5, z wyjątkiem wymiaru godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia zawodowego w branżowej szkole II stopnia,

c)  zajęć z wychowawcą, w szczególności zajęć dotyczących istotnych problemów społecznych: zdrowotnych, prawnych, finansowych, klimatycznych i ochrony środowiska; (...)


W uzasadnieniu do projektu określono, że realizacja wskazanej tematyki podczas zajęć z wychowawcą może odbywać się z udziałem zaproszonych specjalistów w danej dziedzinie, wolontariuszy, przedstawicieli stowarzyszeń i innych organizacji, których celem statutowym jest działalność wychowawcza lub rozszerzanie i wzbogacanie form działalności dydaktycznej, wychowawczej, opiekuńczej i innowacyjnej szkoły.


ECRK Białystok już przygotowało lekcje wychowawcze online dedykowane uczniom, poruszające różnego rodzaju tematy prawne jak:

1. Czym właściwie jest prawo? Główne akty prawne w Polsce i ich hierarchia.

2. Czy kolejne urodziny mają znaczenie prawne?

3. Kim jest konsument? To każdy z nas! Jakie są jego prawa?

4. Mediacja – klucz do rozwiązywania sporów

5. Prawa autorskie - dlaczego należy ich przestrzegać?

6. Dlaczego trzeba czytać to, co się podpisuje? Zasada „umów trzeba dotrzymywać” w praktyce.

7. Mam prawo do edukacji - o prawach dziecka.

Znajdą je Państwo na naszej stronie w zakładce e-lekcje.


 

Ponadto w rozporządzeniu znalazły się zmiany związane z wprowadzeniem od roku 2020/2021 nowy rodzaj oddziałów szkolnych – oddziały przygotowania wojskowego, których funkcjonowanie będzie możliwe w szkołach ponadpodstawowych (liceach ogólnokształcących i technikach). Ramowy plan nauczania obejmie również zajęcia realizowane w ramach programu szkolenia w oddziale przygotowania wojskowego.

Rozporządzenie obowiązuje od dnia 9 czerwca 2020 z wyjątkiem zapisów dotyczących zajęć wychowawczych, które wchodzą w życie z dniem 1 września 2020 r.

 

Podstawa prawna:

 

09-06-2020

Beata Linowska

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo