Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
E-doręczenia w jednostkach oświatowych – od 1 stycznia 2025 r.
zdjecie_aktualnosci
Kontrola planowa realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych – jak się do niej przygotować?
zdjecie_aktualnosci
Informacja MEN ws. realizacji programu Podróże z Klasą na terenach dotkniętych powodzią


Bezpieczny powrót do pracy – zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy
zdjecie_aktualnosci

Zbliża się czas powrotu do normalnego funkcjonowania zakładów pracy, w tym szkół i innych placówek oświatowych. Warto przeanalizować i zastosować ZALECENIA DOTYCZĄCE BEZPIECZNEGO POWROTU DO PRACY, które to Główny Inspektor Pracy Wiesław Łyszczek wystosował do pracodawców, przedsiębiorców i osób organizującym pracę innym osobom. 

W zaleceniach GIP uświadamia, że właściwe zorganizowanie obszaru BHP zapewni praktyczne wsparcie w procesie powrotu do miejsca pracy, gdyż właściwe środki prewencyjne pomogą w bezpiecznym i zdrowym powrocie do pracy po złagodzeniu środków fizycznej izolacji oraz przyczyni się do ograniczenia rozprzestrzeniania COVID-19. 

Przypomina, że identyfikacja zagrożeń fizycznych, biologicznych, chemicznych, a także psychospołecznych oraz prawidłowo przeprowadzona ocena ryzyka w środowisku pracy to punkt wyjściowy w zarządzaniu bezpieczeństwem i higiena pracy (BHP). Należy to wykonać zarówno w normalnych warunkach pracy, jak i w czasie obowiązywania ograniczeń zapobiegających rozprzestrzeniania się korona wirusa (ze względu na pandemię wirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19).

 

Co trzeba zrobić?

Po pierwsze, trzeba skorygować, uaktualnić ocenę ryzyka i uwzględnić w niej wszystkie nowe zagrożenia, również dla zdrowia psychicznego - zagrożenia psychospołeczne ujawnione w związku z pandemią. Udział pracowników w procesie weryfikacji zagrożeń jest tu niezbędny.

Po drugie, trzeba stworzyć plan działań, obejmujący właściwe środki bezpieczeństwa i kontroli, pozwalające normalnie pracować i jednocześnie zapobiegać możliwości rozprzestrzeniania się niechcianego wirusa. Rodzaje środków koniecznych to zarówno te eliminujące zagrożenia, np. zmiana organizacji pracy – większy udział pracy zdalnej, jak i minimalizujące zagrożenia i oddzielające zagrożenia od pracowników poprzez środki techniczne (środki ochrony zbiorowej), środki organizacyjne (zmianowość, przerwy w pracy), środki ochrony osobistej, środki behawioralne, działania przeciwepidemiczne (np. m.in. środki do dezynfekcji). ZALECENIA PIP szczegółowo opisują te środki oraz wskazują działania w ramach minimalizowania narażenia na wirus SARS-Cov-2 w miejscu pracy.

Po trzecie, przed powrotem pracowników do pracy należy poinformować ich o wprowadzonych zmianach oraz przekazać im nowe procedury, a w razie potrzeby, zapewnić szkolenie, np. z właściwego korzystania ze środków ochrony indywidualnej.

Zatem przed powrotem pracowników do pracy w szkole konieczne będzie: 

  • dokładne przeanalizowanie ZALECEŃ;
  • przeanalizowanie zakładowej OCENY RYZYKA; 
  • uaktualnienie oceny ryzyka;
  • stworzenie planu działań.

Przekładając te zalecenia na realia szkolne można powiedzieć, że to kolejne obowiązki dla dyrektora, ponieważ przepisy prawa oświatowego i prawa pracy czynią go odpowiedzialnym za zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunki pobytu uczniów w szkole oraz za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Oczywiście, wszędzie tam, gdzie są służby bhp to one będą przewodziły w realizacji tego zadania, tam, gdzie ich nie ma wykonanie tych obowiązków ciąży na dyrektorze (lub całym zespole kierowniczym - jeżeli taki jest). Oczywiście można, a nawet należy, to zrobić zdalnie – dla większego komfortu bezpieczeństwa. Udział pracowników w procesie weryfikacji oceny ryzyka jest bardzo ważny, jak czytamy w Zaleceniach Tym bardziej w obecnej sytuacji, gdy epidemia wywołana przez koronawirusa u większości grup zawodowych budzi uzasadniony lęk, stres, a także frustrację. Wiąże się z tym duża dawka negatywnych emocji, napięcia i niepewności. Niepokój i poczucie realnego niebezpieczeństwa, bo wirusa nie widać, a zarażać można bez objawów chorobowych, zwiększa stres całego zespołu pracowników. Taka negatywna sytuacja nie tylko ujemnie oddziałuje na kondycję psychofizyczną załogi, ale wpływa także na ich reakcje i zachowania podczas pracy. Dlatego tak ważne jest uwzględnienie w aktualizowanej ocenie ryzyka zawodowego wszystkich zagrożeń psychospołecznych ujawnionych w związku z pandemią”.

Pozostało jeszcze jedno najważniejsze zadanie dla dyrektora, a mianowicie wdrożenie w życie tego przedsięwzięcia - realizacja planu działań obejmującego właściwe środki bezpieczeństwa i kontroli, pozwalające normalnie pracować i jednocześnie zapobiegać możliwości rozprzestrzenienia się wirusa SARS-CoV-2.

 

Źródło: 

Bezpieczny powrót do pracy – zalecenia Państwowej Inspekcji Pracy

 

Jadwiga Osińska

10-05-2020

 

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo