Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
Nieobowiązkowe prace domowe - jak wspierać samodzielną naukę uczniów?
zdjecie_aktualnosci
Drugi rok przygotowania do zawodu nauczyciela
zdjecie_aktualnosci
Oswiatowo.pl


Jest już propozycja podstawy programowej dla przedmiotu: Język łaciński i kultura antyczna
zdjecie_aktualnosci

Minister Edukacji Narodowej przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia z dnia 30 stycznia 2018 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia ogólnego dla liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia, który wprowadza podstawę programową dla przedmiotu: Język łaciński i kultura antyczna - w zakresie podstawowym.

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 3 kwietnia 2019 r. w sprawie ramowych planów nauczania dla publicznych szkół rozszerzyło katalog przedmiotów do wyboru w klasie pierwszej dla czteroletniego liceum ogólnokształcącego i pięcioletniego technikum. Tym samym od roku szkolengo 2020/2021 uczniowie klasy I ww. szkół będą realizowali jeden z czterech przedmiotów (dotychczas - z trzech): filozofia, plastyka, muzyka oraz język łaciński i kultura antyczna. Do dyrektorów szkół będzie należała decyzja odnośnie wyboru przedmiotu. Na jego realizację w ramowych planach nauczania przewidziano 1 godzinę tygodniowo.

W projekcie ujęte zostały cele kształcenia – wymagania ogólne oraz treści nauczania – wymagania szczegółowe dla języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie podstawowym, a także opisane zostały warunki i sposoby realizacji podstawy programowej tegoż przedmiotu. 

Jak czytamy w uzasadnieniu do projektu: "Celem proponowanej podstawy programowej jest wyposażenie uczniów w narzędzia do czytania pod kierunkiem nauczyciela prostych tekstów łacińskich. Celem zajęć jest również pokazanie uczniom oddziaływania języka łacińskiego oraz kultury grecko-rzymskiego antyku na języki i kulturę europejską wieków późniejszych. Podstawa programowa ma przede wszystkim dać nauczycielom szansę wykształcenia wśród uczniów przekonania z jednej strony o doniosłości, z drugiej – o atrakcyjności tych humanistycznych zagadnień. (...)

Proponowana  podstawa programowa zaleca kształcenie przede wszystkim umiejętności, a nie przekazywanie wiedzy deklaratywnej o języku i jego strukturze gramatycznej. Uczniowie mają zdobyć zdolność rozpoznawania i rozumienia wybranych, podstawowych form ekspresji językowej, nie zaś umiejętność odmieniania przez przypadki czy omawiania składni łacińskiej.)

 

Projekt:

 

10-02-2020

 

 

 

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo