Pensum należy uśrednić również wtedy, gdy nauczyciel pracuje na pełnym etacie, a tylko w ramach godzin ponadwymiarowych będzie realizował godziny z innego pensum.
Pytanie:
Proszę o wyjaśnienie zasad płatności za godziny ponadwymiarowe w sytuacji, gdy nauczyciel ma cały etat w szkole (z 18), a godziny ponadwymiarowe w świetlicy (z 26). Czy powinien mieć płacone z godzin świetlicy, czy uśrednionych? Czy można w takiej sytuacji uśredniać godziny? Jaka podstawa prawna reguluje powyższe zasady?
Odpowiedź:
Jedynym prawidłowym postępowaniem w opisanym przypadku jest uśrednienie pensum (art. 42 ust. 5c Karty nauczyciela). Uśredniamy pensum również wtedy, kiedy nauczyciel pracuje na pełnym etacie, a tylko w ramach godzin ponadwymiarowych będzie realizował godziny z innego pensum. Wtedy każda godzina realizowana ponad uśrednione pensum będzie godzina ponadwymiarową i będzie płacona z pensum uśrednionego.
Poniżej wskazuję w jak sposób należy ustalić pensum uśrednione.
KROK 1. Sumujemy liczbę godzin obowiązkowych ze wszystkich stanowisk, na których ma być zatrudniony nauczyciel.
Np. Nauczyciel ma realizować zajęcia w wymiarze: 18/18 (nauczyciel przedmiotu) + 4/26 (świetlica). Sumujemy: 18 + 4 = 22.
KROK 2. Sumujemy wymiar zajęć nauczyciela (ułamki) ze wszystkich stanowisk, zaokrąglając wynik zgodnie z regułami matematyki.
Np. Suma części etatu w ww. przykładzie to 18/18 + 4/26 = 1 + 0,15 = 1,15.
KROK 3. Wynik z kroku 1 dzielimy przez sumę z kroku 2.
PRZYKŁAD 22/1,15 = 19,13
KROK 4
Wynik z kroku 3 zaokrąglamy do pełnych godzin w ten sposób, że czas zajęć do pół godziny pomija się, a powyżej pół godziny liczy się za pełną godzinę.
Wymiar zajęć obowiązkowych to: 19,13 = 19 godzin.
KROK 5
Ustalamy wymiar zajęć nauczyciela w formie ułamka zwykłego, podając wynik z kroku 1. w liczniku, a wynik z kroku 4. w mianowniku.
Np. nauczyciel, o którym mowa w przykładzie będzie zatrudniony w wymiarze 22/19 tzn., że będzie realizował 3 godziny ponadwymiarowe.
Dariusz Skrzyński
25-09-2019