Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
E-doręczenia w jednostkach oświatowych – od 1 stycznia 2025 r.
zdjecie_aktualnosci
Kontrola planowa realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych – jak się do niej przygotować?
zdjecie_aktualnosci
Informacja MEN ws. realizacji programu Podróże z Klasą na terenach dotkniętych powodzią


Czy absencja wicedyrektora może być argumentem odwołania z funkcji?
zdjecie_aktualnosci

Wicedyrektora można odwołać w kilku sytuacjach – stanowi o tym art. 66 ustawy Prawo oświatowe, który również należy stosować do wicedyrektorów. Jednym z nich jest możliwość odwołania w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty.

    Art. 66. 1. Organ, który powierzył nauczycielowi stanowisko kierownicze w szkole lub placówce:

1) odwołuje nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w razie:

      a) złożenia przez nauczyciela rezygnacji, za trzymiesięcznym wypowiedzeniem,

      b) ustalenia negatywnej oceny pracy lub negatywnej oceny wykonywania zadań wymienionych w art. 57 ust. 2 w trybie   określonym przepisami w sprawie oceny pracy nauczycieli – bez wypowiedzenia,

      c) złożenia przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny wniosku, o którym mowa w art. 56 ust. 3;

2) w przypadkach szczególnie uzasadnionych, po zasięgnięciu opinii kuratora oświaty, a w przypadku szkoły i placówki artystycznej oraz placówki, o której mowa w art. 2 pkt 8, dla uczniów szkół artystycznych prowadzonej przez jednostkę samorządu terytorialnego – ministra właściwego do spraw kultury i ochrony dziedzictwa narodowego, może odwołać nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w czasie roku szkolnego bez wypowiedzenia.

    2. Opinię, o której mowa w ust. 1 pkt 2, wydaje się w terminie 21 dni od dnia otrzymania wystąpienia organu, o którym mowa w ust. 1.

W orzecznictwie sądowym prezentowany jest pogląd, że przedłużająca się usprawiedliwiona nieobecność w pracy (np. z uwagi na zwolnienia lekarskie) jest przypadkiem szczególnie uzasadnionym, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego (wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 4 lipca 2017 r., I OSK 553/17). Podobny pogląd wyraził Sąd Najwyższy w wyroku z 20 lutego 2008 r. (III PK 69/07), w którym stwierdził, że za przypadek szczególnie uzasadniony, o którym mowa w art. 66 ust. 1 pkt 2 Prawa oświatowego nie może być wyłącznie utożsamiany z sytuacjami dającymi podstawę do rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia z winy pracownika. W przywołanym orzeczeniu Sąd Najwyższy zauważył, że w czasie absencji chorobowej dyrektor w ogóle nie wykonuje funkcji dyrektora. Co prawda wskazane orzecznictwo dotyczy dyrektora, ale z uwagi na to, że przyczyny uzasadniające odwołania dyrektora dotyczą wszystkich stanowisk kierowniczych w szkole, orzecznictwo to można uwzględnić również w kontekście uzasadnienia odwołania ze stanowiska wicedyrektora szkoły.

W związku z tym po uzyskaniu wszystkich wymaganych opinii dyrektor może odwołać z funkcji wicedyrektora nauczyciela korzystającego z długotrwałego zwolnienia lekarskiego. Dyrektor musi tylko ocenić czy okres zwolnienia ma charakter długotrwały czy też nie.

 

Podstawa prawna:

 

Dariusz Skrzyński

06-09-2019

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo