Od 1 września będą obowiązywać nowe przepisy dotyczące oceny pracy nauczyciela. Sprawdź, jak krok po kroku będzie wyglądała procedura oceny pracy.
KROK 1
Dyrektor może wszcząć procedurę oceny pracy nauczyciela w stopniu co najmniej kontraktowego, z własnej inicjatywy lub na wniosek:
- nauczyciela;
- organu sprawującego nadzór pedagogiczny, a w przypadku nauczycieli placówek doskonalenia nauczycieli - kuratora oświaty;
- organu prowadzącego szkołę;
- rady szkoły;
- rady rodziców.
(art. 6a ust. 1 Karty Nauczyciela)
KROK 2
Dyrektor (niezwłocznie – nie ma terminu) pisemnie zawiadamia nauczyciela o rozpoczęciu dokonywania jego oceny pracy - z wyjątkiem sytuacji, gdy sam nauczyciel wnioskuje o ocenę.
(§ 2 ust. 1 projektu rozporządzenia)
KROK 3
Dyrektor występuje o opinię:
- rady rodziców (z wyjątkiem szkół i placówek, w których nie tworzy się rad rodziców),
- właściwego doradcy metodycznego na temat pracy nauczyciela, a w przypadku braku takiej możliwości - opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego – na wniosek nauczyciela.
Dyrektor może wystąpić o opinię (powinny zawierać uzasadnienie):
- samorządu uczniowskiego;
- właściwego doradcy metodycznego na temat pracy nauczyciela, a w przypadku braku takiej możliwości - opinii innego nauczyciela dyplomowanego lub mianowanego.
Termin na opinię – 14 dni, przy czym nieprzedstawienie opinii przez radę rodziców nie wstrzymuje dokonywania oceny pracy.
(art. 6a ust. 5, 5a, 5d Karty Nauczyciela, § 7 ust. 2 projektu rozporządzenia)
KROK 4
Dyrektor dokonuje oceny pracy w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia od dnia złożenia wniosku, a w przypadku oceny pracy dokonywanej z własnej inicjatywy w okresie nie dłuższym niż 3 miesiące od dnia powiadomienia nauczyciela na piśmie o rozpoczęciu dokonywania oceny jego pracy.
(art. 6a ust. 2 Karty Nauczyciela)
KROK 5
Dyrektor dokonuje oceny pracy nauczyciela uwzględniając stopień realizacji obowiązków określonych w art. 6 i art. 42 ust. 2 oraz w art. 5 ustawy - Prawo oświatowe w zakresie wszystkich obszarów działalności szkoły.
(art. 6a ust. 1e Karty Nauczyciela)
KROK 6
Ocena ma charakter opisowy i jest zakończona stwierdzeniem uogólniającym:
- ocena wyróżniająca;
- ocena bardzo dobra;
- ocena dobra;
- ocena negatywna.
(art. 6a ust. 4 Karty Nauczyciela)
KROK 7
Dyrektor zapoznaje nauczyciela z projektem oceny jego pracy. Na wniosek nauczyciela, przy zapoznawaniu go z projektem oceny pracy i wysłuchaniu jego uwag i zastrzeżeń może być obecny przedstawiciel wskazanej przez nauczyciela zakładowej organizacji związkowej.
(§ 3 ust. 1 projektu rozporządzenia)
KROK 8
Dyrektor czeka 5 dni roboczych od dnia zapoznania nauczyciela z projektem oceny jego pracy na wniesienie przez nauczyciela uwag i zastrzeżeń w formie pisemnej.
(§ 3 ust. 2 projektu rozporządzenia)
KROK 9
Dyrektor przekazuje nauczycielowi kartę oceny pracy, która musi zawierać:
- imię (imiona) i nazwisko nauczyciela;
- datę i miejsce urodzenia;
- miejsce zatrudnienia i zajmowane stanowisko;
- staż pracy pedagogicznej;
- stopień awansu zawodowego;
- wykształcenie;
- datę dokonania ostatniej oceny pracy;
- stwierdzenie uogólniające, o którym mowa w art. 6a ust. 4 Karty Nauczyciela;
- uzasadnienie oceny pracy;
- datę dokonania oceny pracy;
- podpis osoby dokonującej oceny pracy;
- pouczenie o terminie i trybie wniesienia odwołania od oceny pracy.
(§ 4 projektu rozporządzenia)
KROK 10
Kopię karty oceny pracy nauczyciela należy złożyć do jego akt osobowych.
(§ 4 ust. 1 projektu rozporządzenia)
KROK 11
Dyrektor w ciągu 5 dni roboczych od dnia otrzymania odwołania od nauczyciela przekazuje je wraz z pisemnym odniesieniem się do zarzutów podniesionych w odwołaniu do organu sprawującego nadzór pedagogiczny nad szkołą.
(§ 5 ust. 1 projektu rozporządzenia)
Podstawa prawna:
- ustawa z 13 czerwca 2019 r. o zmianie ustawy – Karta Nauczyciela oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1287),
- projekt rozporządzenia MEN w sprawie trybu dokonywania oceny pracy nauczycieli, szczegółowego zakresu informacji zawartych w karcie oceny pracy, składu i sposobu powoływania zespołu oceniającego oraz trybu postępowania odwoławczego (z 4 lipca 2019 r.).
Dariusz Skrzyński
18-07-2019