Obecnie do 31 sierpnia 2019 r. mamy jeszcze dwie procedury przenoszenia nauczycieli. Związane jest to oczywiście z wygaszaniem gimnazjów. W obu przypadkach stosujemy art. 18 Karty Nauczyciela. Różnica polega na tym, że co do zasady przenieść można nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, jednak do 31 sierpnia 2019 r. przeniesienie może dotyczyć również nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony bez względu na wymiar zajęć i to nie tylko zatrudnionego w gimnazjach i w szkołach z klasami dotychczasowego gimnazjum. Sprawdź, jak w praktyce ma wyglądać takie przeniesienie i jakie dokumenty wykorzystać.
Procedura przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania
W praktyce największe znaczenie ma przeniesienie nauczyciel do innej placówki. Poniżej opisuję ten przypadek. Jest to podstawowa procedura opisana w art. 18 Karty Nauczyciela i ona będzie miała zastosowanie w większości przypadków szkolnych.
Karta Nauczyciela przewiduje możliwość przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania (a więc mianowanego lub dyplomowanego) na własną prośbę (przeniesienie na wniosek nauczyciela) lub z urzędu za jego zgodą (przeniesienie z urzędu) na inne stanowisko w tej samej lub innej szkole, w tej samej lub innej miejscowości, na takie samo lub inne stanowisko. Pojęcie „inne stanowisko”, o którym mowa w art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela, należy interpretować zgodnie z art. 42 Karty Nauczyciela. Przepis ten dotyczy tygodniowego wymiaru zajęć, który odnosi się do poszczególnych stanowisk pracy. W przepisie tym wyróżnia się stanowiska nauczycielskie w różnych typach (rodzajach) szkół, np. nauczyciele przedszkoli, szkół podstawowych, praktycznej nauki zawodu, wychowawcy w świetlicach i internatach itp.
Przeniesienie z jednej do drugiej z kategorii stanowisk wymienionych w tym przepisie jest przeniesieniem na inne stanowisko w rozumieniu art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela. Należy zwrócić uwagę, że przeniesienie nauczyciela na inne niż dotychczas zajmowane stanowisko w określonych sytuacjach może spowodować zmianę obowiązkowego wymiaru zajęć w tygodniu pracy. Często będzie się wiązać ze zmianą wymiaru tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych na podstawie innego pensum (w ramach określonych w art. 42 ust. 3 Karty Nauczyciela) lub też zasad jego określania (na podstawie art. 42 ust. 7 pkt 3 Karty Nauczyciela).
W tym trybie nauczyciel może nie tylko zająć inne stanowisko w tej samej szkole, ale również takie samo lub inne stanowisko w innej szkole, która może znajdować się w miejscowości będącej dotychczasowym miejscem pracy nauczyciela bądź też w innej miejscowości. Ważne, aby pamiętać, że nie dokonujemy tu rozwiązania dotychczasowego stosunku pracy - jest on kontynuowany w nowym miejscu pracy.
UWAGA!
Zawieranie umów na czas nieokreślony z nauczycielem przeniesionym na podstawie art. 18 ust. 1 Karty Nauczyciela jest nieprawidłowe, tak samo jak wydawanie w takiej sytuacji świadectwa pracy, czy wypłacanie odprawy.
|
Dokonaniem przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania do innej szkoły został obciążony dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma być przeniesiony. Musi on w tym celu uzyskać opinię organu prowadzącego tę szkołę oraz zgodę dyrektora szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony (o taką zgodę występuje z reguły sam nauczyciel, ale może również dyrektor szkoły go zatrudniającej).
Oczywiście, może się zdarzyć, że dyrektor z różnych powodów nie chce wydać nauczycielowi takiej zgody. Zamyka to, co prawda, drogę do przeniesienia, jednak nie do zmiany miejsca pracy. W takiej sytuacji nauczycielowi pozostaje złożenie 3-miesięcznego wypowiedzenia i rozwiązanie stosunku pracy u dotychczasowego pracodawcy z końcem roku szkolnego. Wtedy żadna zgoda nie jest wymagana.
Procedura przeniesienia nauczyciela do innej szkoły – krok po kroku
Kroki |
Wyjaśnienie |
Wzór dokumentu |
Krok 1 |
Dyrektor szkoły, do której nauczyciel ma zostać przeniesiony zwraca się do dyrektora szkoły zatrudniającej nauczyciela z zapytaniem o możliwość przeniesienia nauczyciela. |
Wystąpienie o zgodę do dyrektora szkoły w związku z przeniesieniem nauczyciela na podst. art. 18 Karty Nauczyciela - wzór - załącznik nr 1 |
Krok 2 |
Dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela zwraca się do niego z prośbą o wyrażenie zgody na przeniesienie. Jeżeli nauczyciel nie wyrazi zgody na przeniesienie do innej szkoły - koniec procedury. Przeniesienie nie jest możliwe. |
Pismo do nauczyciela w sprawie zgody na przeniesienie do innej szkoły - wzór - załącznik nr 2 |
Krok 3 |
Dyrektor szkoły zatrudniającej nauczyciela wyraża zgodę na jego przeniesienie. Jeżeli dyrektor odmówi wyrażenia zgody na przeniesienie nauczyciela do innej placówki - koniec procedury. Przeniesienie nie jest możliwe. |
Zgoda dyrektora szkoły na przeniesienie nauczyciela na podstawie art. 18 Karty Nauczyciela - wzór - załącznik nr 3 |
Krok 4 |
Dyrektor szkoły przyjmującej nauczyciela zasięga opinii swojego organu prowadzącego. |
Pismo do organu prowadzącego w sprawie wyrażenia opinii o przeniesieniu nauczyciela - wzór - załącznik nr 4 |
Krok 5 |
Dyrektor szkoły przyjmującej informuje nauczyciela o przeniesieniu. W akcie przeniesienia należy wskazać nowego pracodawcę i miejsce wykonywania pracy (jeżeli ulegają zmianie), stanowisko, na jakie nauczyciel jest przenoszony, oraz datę przeniesienia. |
Przeniesienia nauczyciela do innej szkoły za jego zgodą - wzór - załącznik nr 5 |
Inna procedura w przypadku nauczyciela religii
Warto zaznaczyć, że przeniesienia nauczyciela religii, który otrzymał na podstawie odrębnych przepisów skierowanie do innej szkoły wymaga innej procedury. Przeniesienia dokonuje dyrektor szkoły, do której nauczyciel otrzymał skierowanie, w porozumieniu z dyrektorem szkoły, w której nauczyciel jest zatrudniony, i po zawiadomieniu organów prowadzących te szkoły (art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela).
Procedura przeniesienia nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony
Możliwe jest przeniesienie nauczyciela wewnętrzne, jak i do innej szkoły) bez konieczności rozwiązywania stosunku pracy (art. 18 Karty Nauczyciela). Dotyczy to nie tylko nauczyciela zatrudnionego na podstawie mianowania, ale do 31 sierpnia 2019 r. także umowy o pracę na czas nieokreślony bez względu na wymiar zajęć, nie tylko w gimnazjach i w szkołach z klasami dotychczasowego gimnazjum (art. 220 ust. 1 pkt 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe). Należy pamiętać, że możliwość rozszerzonego zastosowania przeniesienia służbowego istnieje tylko do 31 sierpnia 2019 r. To oznacza, że przeniesienie służbowe nauczycieli innych niż zatrudnieni na podstawie mianowania jest dopuszczalne tylko wówczas, gdy następuje nie później niż 31 sierpnia 2019 r. Należy o tym pamiętać, jeżeli będziemy chcieli przenieść nauczyciela zatrudnionego na podstawie umowy o pracę od 1 września 2019 r. - nie będzie to już możliwe.
Podstawa prawna:
- art. 18 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. z 2018 r. poz. 967 ze zm.),
- art. 220 ust. 2 ustawy z 14 grudnia 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60 ze zm.).
Dariusz Skrzyński
05-06-2019