Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
E-doręczenia w jednostkach oświatowych – od 1 stycznia 2025 r.
zdjecie_aktualnosci
Kontrola planowa realizacji zadań z zakresu doradztwa zawodowego w szkołach podstawowych – jak się do niej przygotować?
zdjecie_aktualnosci
Informacja MEN ws. realizacji programu Podróże z Klasą na terenach dotkniętych powodzią


Regulamin pracy zdalnej a związki zawodowe
zdjecie_aktualnosci

Pracodawca w odniesieniu do pracowników zatrudnionych w szkole (przedszkolu/placówce) jest zobowiązany do podjęcia negocjacji ze związkami zawodowymi w celu osiągnięcia porozumienia odnośnie organizacji pracy zdalnej, a w przypadku niemożności zawarcia porozumienia – do określenia ww. kwestii w stosownym regulaminie pracy zdalnej.

 

Jeżeli w szkole są np. 3 zakładowe organizacje związkowe to trzeba uzgodnić  ZASADY PRACY ZDALNEJ (ew. dokument o innej nazwie, ale dotyczący pracy zdalnej np. Porozumienie pracy zdalnej pracowników  ……….w  …..; nazwa dokumentu nie ma znaczenia) z 3 związkami, czyli porozumienie jest jedno, ale ustalane z trzema związkami.

 

KROK 1. Przesyłamy projekt zapisów o pracy zdalnej do wszystkich zakładowych organizacji związkowych. Od odebrania projektu przez ostatnią organizację zaczyna biec 30-dniowy termin na dokonanie porozumienia co do treści dokumentu. 

Niestety regulacje nie wskazują, jak ma wyglądać w praktyce takie uzgodnienie, jeżeli chodzi o pracę zdalną.  Moim zdaniem należy stosować art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych:

Art. 30 ust. 5 ustawy o związkach zawodowych 

W sprawach wymagających zawarcia porozumienia lub uzgodnienia stanowiska z zakładowymi organizacjami związkowymi organizacje te przedstawiają wspólnie uzgodnione stanowisko. Sposób ustalania i przedstawiania tego stanowiska przez wyłonioną do tych spraw wspólną reprezentację związkową określa porozumienie zawarte przez organizacje związkowe.

Zatem w praktyce przy ustalaniu zasad pracy zdalnej dyrektor w ciągu tych 30 dni ma prawo oczekiwać wspólnego stanowiska organizacji związkowych działających w danej jednostce w sprawie przesłanego projektu porozumienia w sprawie pracy zdalnej w danej jednostce.

Jeżeli dyrektor nie otrzyma takiego wspólnego stanowiska, to jest zobowiązany zapatrywać stanowiska zgłoszone przez poszczególne związki. 

 

KROK 2. Jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi (bez znaczenia z jakiego powodu), pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy. 

Zatem jeżeli nie ma wspólnego stanowiska wystosowanego wspólnie przez wszystkie związki, to dyrektor musi teraz uzgodnić zapisy o pracy zdalnej ze związkami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub 2 ustawy o związkach zawodowych, z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy. Przypominam, że dalej to się dzieje w ramach tych 30 dni.

Jeżeli nie da się tego zrobić w terminie 30 dni od dnia przedstawienia projektu porozumienia przez pracodawcę, dyrektor w formie zarządzenia sam ustala zasady pracy zdalnej w dokumencie: REGULAMIN PRACY ZDALNEJ, ale bezwzględnie musi uwzględnić w REGULAMINIE PRACY ZDALNEJ (jeżeli były) ustalenia podjęte z zakładowymi organizacjami związkowymi w toku uzgadniania.

 

KROK 3.  Jeżeli w ciągu tych 30 dni od dnia przedstawienia projektu nie dojdzie do zawarcia porozumienia, to dyrektor sam ustala zasady pracy zdalnej w REGULAMNIE PRACY ZDALNEJ. 

 

Podstawa prawna:

 

Dariusz Skrzyński

9-03-2023

 

ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo