Zobacz inne artykuły:
zdjecie_aktualnosci
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 - trwa nabór wniosków
zdjecie_aktualnosci
Jakie dane nauczyciela udostępnić komisji dyscyplinarnej w postępowaniu dyscyplinarnym?
zdjecie_aktualnosci
Życzenia z okazji Dnia Edukacji Narodowej


Oświadczenie o stanie zdrowia pracownika – informacja MEN
zdjecie_aktualnosci

MEN informuje, że nie ma podstaw prawnych do składania przez pracowników jednostek systemu oświaty oświadczeń o stanie ich zdrowia.

To odpowiedź na pojawiającej się informacje o wymaganiu przez dyrektorów niektórych jednostek systemu oświaty składania przez nauczycieli oświadczeń o aktualnym stanie zdrowia członków ich rodzin oraz osób pozostających z nimi we wspólnym gospodarstwie domowym, jak też oświadczeń o uznaniu, że pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za zakażenie się przez pracowników koronawirusem w trakcie świadczenia pracy.

 
Wymaganie od pracowników przekazywania informacji o stanie zdrowia, które stanowią szczególną kategorię danych osobowych, może prowadzić do naruszenia art. 9 RODO.
 
Zgodnie z art. 207 § 1 i 2 Kodeksu pracy pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy. Pracodawca jest zobowiązany do tego, aby chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Nie jest jednocześnie możliwe wyłączenie lub ograniczenie odpowiedzialności pracodawcy w powyższym zakresie, nawet za zgodą pracownika.
 
Epidemia COVID-19 wymaga od pracodawców szczególnej staranności w zakresie zapewnienia bezpiecznych oraz higienicznych warunków wykonywania pracy.
 
Dyrektor jednostki systemu oświaty obowiązany jest uwzględnić w funkcjonowaniu jednostki przepisy odrębne dotyczące ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii oraz wytycznych ministra właściwego do spraw zdrowia, Głównego Inspektora Sanitarnego oraz ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania.
 
Nie jest możliwe uchylenie się przez pracodawcę od wspomnianych obowiązków przez żądanie składania przez nauczycieli oświadczeń o uznaniu, że pracodawca nie ponosi odpowiedzialności za zakażenie się przez pracowników koronawirusem w trakcie świadczenia pracy.
 
Źródło: https://www.gov.pl/web/edukacja/oswiadczenia-o-stanie-zdrowia
 
28-08-2020
ECRK s.c.
ul. Elektryczna 1/3 lok. 216
15-080, Białystok
Oddział Warszawa:
ul. Kabacki Dukt 18/7
 
Telefony

logo